Σάρωσε ο ΝΟΚ τα μετάλλια στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα

2 Αυγούστου, 2010

Η αγωνιστική ομάδα κολύμβησης του Ναυτικού Ομίλου Καβάλας επέστρεψε, γεμάτη επιτυχίες σε όλα τα επίπεδα, από το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κατηγοριών που διεξήχθη  στο Ο.Α.Κ.Α  από 21 έως και 25 Ιουλίου 2010. Ενδεικτικό της μεγάλης αυτής επιτυχίας είναι τα νούμερα που παραθέτουμε παρακάτω:

Στους αγώνες αυτούς συμμετείχαν 137 κολυμβητικά σωματεία από όλη την Ελλάδα και συνολικά 1.313 κολυμβητές & κολυμβήτριες. Η ομάδα του ΝΟΚ συγκέντρωσε 101 βαθμούς, απόρροια των 16 τελικών στους οποίους συμμετείχαν αθλητές μας.
Η συγκομιδή αυτή κατέταξε την ομάδα μας στην 14η θέση στη Γενική κατάταξη, 3ο Επαρχιακό Σύλλογο, μαζί με την ομάδα της Δράμας, πίσω μόνο από την ομάδα του Βόλου, καταλαμβάνοντας την 1η θέση στην Περιφέρεια Αν. Μακεδονίας- Θράκης.  Σε συνέχεια του εντυπωσιακού αυτού απολογισμού, πρέπει να σημειώσουμε την 8η θέση στην βαθμολογία αγοριών (1ο Επαρχιακό Σωματείο) καθώς και τα 8 μετάλλια που πήραν τα παιδιά μας, 3 χρυσά και 5 αργυρά,  σε σύνολο 68 Σωματείων που κέρδισαν έστω και 1 μετάλλιο.  Απόηχος της μεγάλης αυτής επιτυχίας ήταν τα πολλά συγχαρητήρια που δέχθηκαν οι προπονητές μας και οι έφοροι από παράγοντες της Κολυμβητικής Ομοσπονδίας, συναδέρφους τους και γονείς, ενώ πρέπει να σημειώσουμε την επιθυμία αθλητών άλλων Ομίλων να συμμετάσχουν στην κολυμβητική ομάδα του ΝΟΚ για τη νέα χρονιά.